Föredrag om Waldorfpedagogik på Sophiaseminariet i Köpenhamn fredag 22 september

Posted in: Evenemang, skola, Waldorf
Tags: , ,

Välkommen på föredrag om Waldorfpedagogik på Sophiaseminariet i Gentofte (Köpenhamn) fredag 22 september. Sophiaseminariet är en utbildning till och för waldorflärare. Då de har sina helgkurser ungefär en gång per månad bjuder de på fredagen på en föreläsning öppen för alla.
IMG_1310Foredrag fredag den 22. september kl. 17.00
ved seminarielærer Anders Høier
”Rudolf Steiner skolens fødsel dengang og nu”

For snart 100 år siden blev de første skridt taget til en fri skole med en pædagogik, der ikke voksede ud af en bestående pædagogisk retning, men som blev en nydannelse både i sit syn på barnets udvikling og den store betydning det kunstneriske princip bør have i al undervisning.
Steiners grundlæggende foredrag, ”lærerkurset”, er en af de mest betydningsfulde fremstillinger af den spirituelle menneskekundskab. Det giver med sit menneske- og verdensbillede læseren ikke kun tanker- tankeformer- billeder, men viser, hvordan en intuitiv bevidsthed langsomt kan dannes til hjælp både i forberedelsen som i selve undervisningssituationen.
”Almen menneskekundskab” er i selve sin opbygning en organisme, der beskriver bevidsthedstilstande, en ny psykologi og levende betragtninger af legemet, og derved har den en særlig status i hele Steiners værk!

Alle er hjertelig velkommen

Tidspunkt: kl.17
Sted: Vidar Skolen, Brogårdsvej 63, 2820 Gentofte
Entré: Fri

There are no comments published yet.

Kommentera

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options